Lista ofert - Naprawa elektrycznych przekładni kierowniczych - wielkopolskie
Grabowska-Grabowski A.s.o Hyundai Sp.j
P.h.u. Mechanika Pojazdowa Pakulski Arkadiusz
Mechanika i Elektromechanika Pojazdowa Zygmunt Filipczak
Smektała Sp. Z O.o.
Carport Sp Z.o.o
Mechanika Pojazdowa Marek Błaszczyk

Naprawa elektrycznych przekładni kierowniczych - wielkopolskie

Naprawa elektrycznych przekładni kierowniczych

Przekładnia kierownicza potocznie zwana maglownicą jest jednym elementów układu kierowniczego. Maglownica odpowiada przede wszystkim za przełożenie obrotów koła kierownicy na skręt kół. Najczęściej wykorzystywanymi przekładniami kierowniczymi są te wyposażone we wspomaganie – hydrauliczne bądź elektryczne. Do niedawna największą popularnością cieszyło się rozwiązanie hydrauliczne, które obecnie jest sukcesywnie wypierane przez to elektryczne.

Staje się tak za sprawą dużo większej efektywności rozwiązania elektrycznego w porównaniu z standardowym hydraulicznym. Wspomaganie elektryczne zużywa jedynie 10% energii, wyłącznie w momentach kiedy jest to konieczne. Ze względu na brak konieczności pobierania energii z jednostki napędowej spalanie paliwa zmniejsza się o 0,33 l/100 km, co pozwala jednocześnie obniżyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Początkowo elektryczny układ wspomagania był projektowany pod segment mniejszych samochodów. Z czasem jednak układy wspomagania stały się modułowe i skalowalne, co pozwoliło na dostosowywanie zakresu siły w przedziale od 4 kN do 10 kN. Główną zaletą wspomaganie elektrycznego jest jego kompaktowa konstrukcja. Najczęściej system ten jest montowany w kabinie samochodu a nie jak w innych przypadkach pod maską.

Zastosowanie elektrycznego układu wspomagania jest szerokie i powszechne, obecnie jest ono montowane w większości europejskich i azjatyckich samochodach osobowych.
Współcześnie układ został tak rozwinięty, że wykorzystuje czujnik momentu obrotowego i moduł indukcyjny. Przy tym rozwiązanie to spełnia rygorystyczne wymogi bezpieczeństwa określone przez 5*NCAP oraz umożliwia uzyskanie najlepszej dynamiki pojazdu w swojej klasie.

Systemy wspomagania EPS bardzo często opierają swoją działanie na napędzie pasowym (przekładni listwowej). Jest to zintegrowany zespół, który składa się z takich elementów jak: silnik elektryczny (bezszczotkowy), pasek zębaty, rolka z łożyskiem oraz przegub kulowy. Rozwiązanie tego typu pozwala osiągnąć zmniejszenie bezwładności oraz tarcia w przypadku zastosowania w układach o większej mocy. Ponadto zapewnia lepsze wyczucie układu kierowniczego oraz znacznie zmniejszenie czasu reakcji.

Układ kierowniczy w każdym pojeździe jest bardzo istotny ze względu na swój znaczący wpływ na bezpieczeństwo użytkowników. Również te zaawansowane układy wyposażone w elektryczne wspomaganie mogą ulec uszkodzeniu. Ze względu na ważną rolę układu kierowniczego w naszym samochodzie powinniśmy zwracać uwagę na jego diagnostykę podczas okresowych przeglądów. Do najczęstszych objawów przekładni kierowniczych możemy zaliczyć: luzy w układzie kierowniczym, charakterystyczne stukanie dobiegające spod pedałów, wyciek płynu z maglownicy, drgania na kierownicy, brak wspomagania w jedną stronę oraz oporne działanie wspomagania.

W razie awarii przekładni kierowniczej mamy do wyboru dwa wyjścia, pierwszym z nich jest wymiana podzespołu na nowy co w niektórych przypadkach może kosztować nawet 5-6 tysięcy bądź poddać maglownice regeneracji. W drugim przypadku najważniejszym elementem jest odpowiedni dobór warsztatu, który miałby przeprowadzić naprawę. Ze względu na coraz większą ich ilość zadanie to nie jest łatwe. W tym przypadku pośpiech jest najgorszym doradcą jednak co robić kiedy mamy uszkodzoną przekładnie kierowniczą. Najlepszym rozwiązaniem jest poszukanie informacji w Internecie na temat pobliskich punktów serwisowych.

Najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie naprawy przekładni kierowniczej jedynie specjalistycznemu warsztatowi, który ma duże doświadczenie w tym zakresie. Proces naprawy tego podzespołu trwa około 3-4 dni i zazwyczaj większość serwisów wystawia 12 miesięczną gwarancję bez limitu kilometrów z możliwością przedłużenia do 24 miesięcy.

W przypadku naprawy elektrycznej przekładni kierowniczej zaleca się przeprowadzenie całego procesu w jednym miejscu. Dokładnie chodzi o to, aby demontaż, naprawa i montaż były przeprowadzone w jednym serwisie przez tych samych ludzi. W tym przypadku w razie ewentualnych nieprawidłowości całą odpowiedzialność bierze na siebie jedna firma. Jeśli naprawa zostanie nieprawidłowo przeprowadzona to łatwiej będzie dochodzić swoich praw z tytułu gwarancji.

Naprawa elektrycznej przekładni kierowniczej jest dużo lepszym rozwiązaniem niż wymiana na nową. Po pierwsze zaoszczędzimy sporo pieniędzy, po drugie zregenerowanym podzespół osiąga porównywalne parametry do elementu nowego fabrycznie. Po każdej naprawie podzespół jest sprawdzany na specjalistycznej aparaturze symulującej warunki przybliżone do panujących podczas pracy silnika. Dlatego najważniejszą kwestią jest znalezienie pewnego serwisu, który jest wyspecjalizowany w naprawie elektrycznych przekładni kierowniczych.